Späť na všetky články

Rudolf Kusý: Chcem, aby sa seniori opäť stali súčasťou Bratislavy

Rudolf Kusý: Chcem, aby sa seniori opäť stali súčasťou Bratislavy

Bratislava pre každého – tak znie slogan, s ktorým vstúpil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý do predvolebného obdobia. Kandidát na primátora je odhodlaný urobiť všetko pre to, aby sa z hlavného mesta opäť stalo miesto pre všetky generácie.


Na seniorov nesmieme zabúdať, vraví starosta Nového Mesta a dodáva, že hoci seniori tvoria početnú skupinu obyvateľov mesta, súčasné vedenie na nich celkom zabudlo. Podľa Rudolfa Kusého sa primátor Matúš Vallo zameral len na úzku skupinu občanov a bratislavskí seniori preňho prestali existovať.


Nielenže sa počas uplynulých rokov ich život v Bratislave nijakým spôsobom neskvalitňoval, mesto dokonca zrušilo aj veci, ktoré fungovali – napríklad štedrovečernú večeru pre osamelých seniorov.

Nemôžeme riešiť len mladých a bohatých Bratislavčanov

Rudolf Kusý si všíma, že súčasné vedenie mesta celkom stratilo záujem o ohrozené skupiny či seniorov. Tí by však podľa neho mali byť rovnakou prioritou ako bohatí či mladí Bratislavčania.


Kandidát na primátora sa už ako starosta Nového Mesta snažil, aby mohli jeho starší obyvatelia žiť dôstojným a spokojným životom. Podľa Rudolfa Kusého je dôležité, aby mali seniori dostatok možností, ako sa zapojiť do spoločenského života.„Mesto sa musí začať starať o najslabších. Jeho prioritou majú byť deti, rodiny a seniori.”


Preto Nové Mesto svojim starším obyvateľom ponúka množstvo kultúrnych a spoločenských akcií. Okrem toho sa seniori môžu prihlásiť na rehabilitačné cvičenia či využiť ponuku obedov za zníženú cenu. V Novom Meste funguje 8 seniorských centier či bezplatná právna poradňa.


Keďže si Rudolf Kusý uvedomuje, že mnohých seniorov trápia aj finančné ťažkosti, Nové Mesto kladie veľký dôraz na finančné príspevky seniorom.

 

Je však nevyhnutné, aby sa o seniorov staralo mesto, nie iba jedna mestská časť. Rudolf Kusý zdôrazňuje, že nové vedenie mesta musí dať seniorom opäť pocit, že sú súčasťou Bratislavy.

Poliklinika Tehelná musí zostať zachovaná

Kandidát na primátora chce zaviesť bezplatné cestovanie pre ľudí nad 65 rokov bez byrokratických procesov a zbytočných kartičiek, vybudovať nové zariadenia pre seniorov či sieť sociálnych výdajní.


Ďalším dôležitým krokom bude vytvorenie fondu na pomoc seniorom v náročných časoch. Vďaka týmto opatreniam budú mať ohrození seniori dostatok potravín a viac peňazí na lieky či bývanie.


„Seniorom dáme nižšie cestovné, začneme budovať nové zariadenia a vytvoríme fond na podporu v ťažkých časoch.”Rudolf Kusý dlhodobo upozorňuje aj na plánovaný predaj polikliniky Tehelná, ktorá je momentálne spádovou poliklinikou pre tisícky ľudí, z ktorých veľkú časť tvoria práve seniori.


Ak sa totiž poliklinika predá, väčšina ambulancií sa presunie do iných zariadení a mnohí obyvatelia mesta prídu o svojich lekárov. Kusý chce urobiť všetko pre to, aby zostala poliklinika zachovaná a fungovala aj naďalej.


Bratislava sa podľa neho musí opäť stať mestom pre všetkých – bez ohľadu na vek či finančnú situáciu. Vedenie mesta by malo myslieť najmä na ohrozené a zraniteľné skupiny, ktoré budú bez adekvátnej podpory živoriť.


Rudolf Kusý sľubuje, že ako primátor vráti seniorom ich hlas a urobí všetko pre to, aby žili spokojným a dôstojným životom, aký si zaslúžia.